Gaziosmanpaşa’da 3 yeni metro hattı hayata geçirilecek

Gaziosmanpaşa Belediyesi Başkanı ve başkan adayı Hasan Tahsin Usta, Gaziosmanpaşa’da 3 yeni metro hattının ilçe ulaşımına kazandırılacağının bilgisini verdi.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı ve başkan adayı Hasan Tahsin Usta, önümüzdeki dönemde 3 metro hattı projelerinin ilçe üzerinden geçeceğini ve raylı sistemin trafik sorununa köklü çözüm olacağını söyledi. Yeni Şafak Gazetesi haberine göre projeler arasında 100 bin araçlık otopark projesinin, yeni adliye ve emniyet binalarının olduğunu vurgulayan Usta, ilçenin cadde ve meydanlarının yaşam alanları haline dönüşeceğini dile getirdi. Gaziosmanpaşa ilçesi üçe bölündükten sonra nüfus yoğunluğu merkezde kaldığını dile getiren Usta, “Şuanda Gaziosmanpaşa’da her bir kilometresinde 42 bin 750 kişi yaşıyor. İstanbul’un en yoğun ilçesi onumunda yer alan Gaziosmanpaşa’da vatandaşların daha kaliteli bir yaşam sürmeleri açısından birçok proje ürettik” açıklamasını yaptı. Gaziosmanpaşa’da yaşanan otopark sorununa ilişkin kalıcı çözümler ürettiklerini ifade eden Usta, “İlçenin tüm otopark sorununu çözmek için 100 bin araçlık bir otopark seferberliği başlattık. İlk etapta 5 bin araçlık zemin altı otopark çalışmalarımız devam ediyor. Her biten projede her daireye bir araçlık otopark hedefimiz bulunuyor” dedi.

Gaziosmanpaşa ulaşımı metro hattı projeleri çalışmaları ile rahatlayacak

Aktif olarak hayata geçirilmiş bir Gaziosmanpaşa metro hattı projeleri  olmadığını söyleyen Başkan Usta, “ Önümüzdeki günlerde Kabataş, Alibeyköy, Yeşilpınar, Kazımkarabekir, Mevlana, Karayolları, Fevzi Çakmak Yeni Mahalle, Karadeniz durakları başta olmak üzere uzun bir metro hattının hizmete açılmasını planlıyoruz. Uzunluğu 14,5 kilometrelik metre ağının 4 istasyonu ilçemizden geçecek. Bununla beraber iki adet önemli Gaziosmanpaşa metro hattı ihale aşamasına geçilmiştir. 2023 vizyonuyla birlikte Gaziosmanpaşa’nın çevresini metro ağıyla öreceğiz. Trafik rahatlayacak, ulaşım kolaylaşacak ve Gaziosmanpaşa kabuğunu kırarak değer katacaktır. Şehirlerin medeni olmasını arzu ederken ulaşımla bu medeniyeti arttıracağız” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmaları devam edecek

Metro hattı projelerinin yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmalarının da hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getiren  Usta, “Yaşayan bir şehirde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek zordur. Ancak biz bu projeleri hayata geçirmeyi başardık. Şehrin hikayesine açısından bakıldığı zaman göreve geldiğimiz 2014 yılından itibariyle şehre bütüncül olarak ele alabileceğimiz bir plan hazırladık. Şehrin geleceğini ve uzun vadedeki ihtiyaçlarını belirleyerek hazırladığımız plan kapsamında uygulamaya koyulduk. Bu plan doğrultusunda kentsel dönüşüm projelerinin etap etap yapılmasını ve ilçenin diğer ihtiyaçlarını giderilmesini sağlayacak bir şekilde çalışma başlattık. Kentsel dışında kalan bütün bölgelerde ada bazlı dönüşümün yapılmasının da önünü açtık. Doğal olarak şuanda şehrin her bir tarafında vatandaşlar istediği müteahhitle anlaşmak suretiyle bu kentsel dönüşüme katılabilecekler. Gaziosmanpaşa metro hattı çalışmaları ve yeni plan değişikliği ile birlikte zaman kaybına uğramadan bu imkana kavuştular” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın