İlk sürücüsüz metro açılıyor

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye metrosu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla kullanıma açılıyor.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosunun uzunluğu 20 kilometre ve 16 istasyonu bulunuyor. Metro uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagon ve bin 622 yolcu kapasitesine sahip. Günde ortalama 700 bin yolcu taşıması beklenen metronun, saatte tek yönden 65 bin yolcuyu taşıması hedefleniyor.

Birinci etap olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz olan kısmın uzunluğu 10,5 kilometre. Bu bölüm Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor.Hat, Üsküdar’dan Marmaray, Marmaray’dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor.

Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlayacak olan trenlerin fren gücü enerji geri dönüşümü sağlayacak. Kısalan fren mesafesiyle beraber enerjiden de tasarruf edilecek.

Ulaşım süreleri kısalıyor

Metroyla Sancaktepe-Üsküdar arası 27, Ümraniye 15, Kartal 62, Yenikapı, 39, Taksim 47, Hacıosman 71, Havalimanı 71 ve Olimpiyat Stadı 81 dakika olacak. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun geri kalan kısmının 2018’in Haziran ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.