İnşaatçılar bankacılık yapıyor

Son dönemde konut satışları hızla yükselirken, kredi faiz oranlarının yüzde 1’in üzerine çıkmasıyla tüketiciler, firmaların kendi bünyelerinde düzenlediği ‘senetli’ alıma yöneliyor. Son açıklanan konut satış istatistiklerine göre, ipotekli satışların payı yüzde 33.1’e kadar düştü. Bu riske dikkati çeken KONUTDER Başkanı ve EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, sektörün bankacılık yapmaya başladığını ve tüm riski üzerine aldığını söyledi.

Kredisiz satışlar çoğaldı

Başakşehir’de inşa edilen Adım İstanbul ve Evvel İstanbul’un mağaza ve dükkanlarının satışı için düzenlenen toplantıda konuşan Çelik, konut sektörünün büyümeye devam ettiğini ancak kredili satışların artması gerektiğini belirterek, “Bardağın dolu tarafından bakarsak sektör büyümeye devam ediyor. Bardağın boş tarafından bakacak olursak sektör bankacılık yapmaya başladı. Kredili satışlar iyice azalmaya başladı, kredisiz vadeli satışlar çoğaldı” dedi.

Yığınla senet var

Gelişmiş ülkelerde mortgage sisteminin geliştiğini ve türev piyasalarının oluştuğunu anlatan Çelik, şunları söyledi: “Burada kredi riskini alan banka, satma riskini üstlenen firma oluyor. Türkiye’de faizler dönem dönem yükseliyor. Konut kredileri yüzde 1’in üzerine çıkınca konut alıcısı da sektör de taksitli modele geçiyor. Müşteriler konutu taksit ile aldığı için firmanın elinde yığınla senet oluyor. Finansmanı sağlamak için gidiliyor bankalardan ticari kredi alınıyor. Bütün riski firmaların üstünde. Bu yüzden taksitli sisteme artık son verilmeli.” Çelik, konut kredi faizlerinde devlet bankalarının taşın altına elini sokması gerektiğini söyledi.

130 dükkan satışa çıkıyor

Emlak Konut güvencesiyle İntaya, EYG, İntes hasılat paylaşımı ortaklığı ile Başakşehir’de hayata geçirilen Adım İstanbul ve Evvel İstanbul projelerinin cadde mağaza ve dükkânları 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü açık artırmayla satışa sunuluyor. Evvel İstanbul projesinde 10 adet, Adım İstanbul projesinde 120 adet 37 ile 1.198 metrekare aralığında değişen mağaza ve dükkan bulunuyor.

İhale başlangıç fiyatı 652 bin 542 lira

Dükkanlar, Adım İstanbul satış ofisinde açık artırma usulü ile satışa sunulacak. İsteyenler www.emlakkonut.com.tr adresinden ilgili proje sayfasına kayıt yaptırarak ihaleye katılabilecek ve ihale dosyasını ücretsiz olarak edinebilecek. İhaleye yabancı uyruklular da katılabilecek. Tüm mağaza ve dükkanlarda muammen bedel KDV hariç 652 bin 542 TL’den başlayacak.

Sağlık Kent’in yanında

Mağaza ve dükkanlar Başakşehir’de inşasına başlanacak olan Şehir Meydanı, Şehir Parkı ve Sağlık Kent’in yanı başında olacak. Dev kamu projeleriyle yıldızı parlayan Başakşehir’in yatırımcıların gözdesi haline geldiğine değinen Ömer Faruk Çelik, “Adım İstanbul ve Evvel İstanbul projelerimiz yüzlerce ailenin ve yatırımcının yüzünü güldürdü. Cadde mağaza ve dükkanlarımızla tekrar yatırımcılara sesleniyoruz. Yatırım cevherini kaçırmayın” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın