İnşaatçılar İran için kolları sıvadı

Sınır komşumuz İran’ın üzerindeki ambargonun yakın zamanda kaldırılması gündeme gelince inşaat sektörü bölgeyi mercek altına aldı. Ambargo nedeniyle yurtdışında dondurulmuş olan 100 milyar dolarlık aktifin sektör için önemli nakit girişi sağlayabilecek potansiyele sahip olması, Türk inşaat firmalarının iştahını kabarttı. Yıllardır biriken altyapı projeleri ve toplu konut üretimi ihtiyacının giderilmesinde pay almak isteyen sektör temsilcileri rotasını bölgeye çevirdi. Süreç devam ederken ilk somut adım Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB)’nden geldi. TMB, bölgedeki potansiyeli değerlendirmek için İran Büyükelçiliği’yle görüşme talep etti. Birlik Başkanı Mithat Yenigün, “İran’da özellikle inşaat sektörü açısından çok büyük potansiyel var. Biz de Türk inşaatçılar olarak geç kalmadan pozisyon alalım istedik. Karşılıklı görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Yeni dönemle İranlı yatırımcılar ülke dışında yatırıma başlayacak. İlk rotaları neden Türkiye olmasın?” diye konuştu.

Pazarın Takipçisiyiz

İran’ın piyasalara entegrasyonunun inşaat sektörü için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyleyen KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, ambargonun kalkmasıyla birlikte Türk inşaat sektöründe yabancı satışların ivme kazandıracağını söyledi. Çelik, “İran’ın sanayi ve inşaat sektörü için çok önemli bir pazar olduğunu düşünüyoruz. Özellikle altyapı ve gayrimenkul geliştirme alanında işler yapabiliriz. KONUTDER’in birkaç üyesi de halihazırda bölgede toplu konut yatırımı yapıyor” diye konuştu. İran’daki pazarın takipçisi olacaklarını da belirten Çelik, “Tüm Ortadoğu’da olduğu gibi İran’da da hızlı bir şekilde örgütlenerek, oradaki fırsatları değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Sınır İllerimiz Hareketlenecek

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, “100 milyar dolarlık potansiyele sahip İran pazarına yapılacak olan ticaret, sektöre ve Van gibi İran’ın sınır komşusu olan illerimiz için önemli bir hareketlenme getirecektir” şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıÇamlıca Camisi’ne ulaşım metro ile olacak
  Sonraki yazıTOKİ’den Somalı madencilere konut müjdesi
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın