İpotekli konut satışları ne durumda?

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, 2024 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşen ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 53 azalışla 27 bin 622’ye gerilediğini belirtti.

Bu dönemdeki ipotekli satışların ise sadece 6 bin 569’u ilk el satış olarak gerçekleşti. Özelmacıklı, konut satışlarındaki düşüşün proje satışlarında senetli satışlara döndüğüne dikkat çekerek, bitmiş projelerde konuta yönelmenin iyi bir yatırım fırsatı sunduğunu ifade etti. Ayrıca, konut kredisi faizlerinin yüksek olduğunu ve yabancılara konut satışına ihtiyaç duyulduğunu da vurguladı.

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “2024 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşen ipotekli konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 53 azalışla 27 bin 622’ye geriledi. Bu dönemdeki ipotekli satışların ise sadece 6 bin 569’u ilk el satış olarak gerçekleşti” dedi.2024 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşen ipotekli konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 53 azalışla 27 bin 622’ye geriledi. Bu dönemdeki ipotekli satışların ise sadece 6 bin 569’u ilk el satış olarak gerçekleşti. Konut satışlarındaki bu düşüşün özellikle proje satışlarında çeşitli vadelerde senetli satışlara döndüğüne dikkat çeken Altın Emlak Global Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Günümüzde inşaatı tamamlanan bazı projelerde yüzde 50 gibi peşinatlarla, kalan tutarın 2-3 yıla kadar vade yapıldığı örnekler görüyoruz. Sabit taksit ile yapılan bu vadelendirmeler, alıcılar için çok cazip fırsatlar sunuyor. İnşaat maliyet endeksinin yıllık bazda yaklaşık yüzde 70 arttığını da dikkate alırsak, sabit ödeme önemli bir avantaj diyebiliriz. Özellikle de bu dairelerden bitmiş ve teslime hazır olanların hemen kiraya verilebilmesi de mümkün. Faizde beklemek yerine bitmiş projelerde konuta yönelmek bu dönem için iyi bir yatırım fırsatı sunuyor” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıHayali ev dolandırıcılığına dikkat
    Sonraki yazıASAŞ Skynova RSP22 ile Dış Cepheler Çok Daha Modern ve Estetik