İş GYO’nun 2 projesine Gold LEED sertifikası 

İş GYO, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş ve dünyanın en prestijli yeşil bina sertifikası olan, LEED ile ödüllendirildi.

Değişimin mimarı İş GYO’nun Tuzla’da gerçekleştirdiği Tuzla Teknoloji & Operasyon Merkezi ve Tuzla Karma projeleri gold seviyesinde LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikası almaya hak kazandı. Dünyanın en prestijli yeşil bina sertifikası olarak bilinen LEED için her iki proje ‘sürdürülebilir alanlar’, ‘su verimliliği’, ‘enerji ve atmosfer’, ‘malzeme ve kaynaklar’, ‘iç mekan kalitesi’, ‘inovasyon’ ve ‘bölgesel öncelik kredileri’ kriterleri üzerinden değerlendirildi.

Doğaya duyarlı projeler

Sürdürülebilir bir gelecek için sosyal ve çevresel sorumlulukların bilinciyle doğaya uyumlu ve ekosisteme duyarlı projeler geliştirdiklerini söyleyen İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes; “Projelerimizi başından itibaren doğaya duyarlı bir anlayışla tasarlıyoruz. İş GYO’nun Tuzla Teknoloji & Operasyon Merkezi ve Tuzla Karma projelerinin aldığı LEED Gold Sertifikası bu hassasiyetimizin en önemli göstergelerinden biridir. Bundan sonraki projelerimizde de çevreye duyarlı yaklaşımımızı devam ettirerek örnek projelere imza atacağız’’ dedi. TUTOM ve Tuzla Karma projelerinin; sürdürülebilir arazi ve lokasyon, su ve enerji verimliliği, malzeme ve kaynaklar ve iç mekan kalitesi/kullanıcı konforu alanlarında bu sertifikayı almasını sağlayan uygulamaları ise şöyle:

Sürdürülebilir arazi ve lokasyon

Proje sağlıklı ve ekolojik bir çalışma çevresi oluşturma prensibiyle ele alınarak, arazi içerisinde bitkilendirme bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun türlerde yapıldı. Karbon emisyonlarının düşürülmesi hedeflenirken, proje binasına yakın yürüme mesafesindeki otobüs durağı ile, toplu taşımaya teşvik ediyor. Çalışanlar ve ziyaretçiler için korunaklı bisiklet parkları, bina girişlerine yakın mesafelere konumlandırıldı.

Elektrikli araç şarj istasyonları

Araç paylaşımı yapacak araçlar için avantajlı park yerleri ayrılarak ve geniş ağlı servis programı ile çalışanların bireysel araç kullanım ihtiyacı minimize ediliyor.

Su verimliliği

Binada peyzaj tasarımında mümkün olduğunca bölgenin iklimine uygun, az su tüketen bitki tipleri tercih edilerek ve toplanan yağmur suyu sulamada kullanılarak  peyzaj su tüketiminde %64  tasarruf sağlandı. Az su tüketen verimli batarya ve rezervuarlar kullanılarak ve toplanan yağmur suyunun rezervuarlarda kullanılmasıyla su tüketiminde %45  tasarruf sağlandı.

 Enerji verimliliği

Projede optimum cephe performans değerleri, verimli mekanik ekipmanlar ve verimli aydınlatma armatürleri  sayesinde %24 enerji tasarrufu sağlandı. Uygun ve verimli soğutucu ekipman seçimleri ile soğutucu akışkan kullanımı azaltıldı.

Malzeme ve kaynaklar

Proje kapsamında geri dönüştürülmüş içerikli malzeme ve yerel malzeme kullanımına özen gösterildi. Proje genelinde geri dönüştürülebilir atıklar ayrı toplanarak geri dönüşüme gönderiliyor.

Kalite ve konfor

Binada mekanik havalandırma yapılırken mahallere verilen taze hava miktarları ASHRAE standardında belirlenen değerlerin %30 üzerinde yer alıyor. İç mekan kirliliğini önlemeye yönelik olarak tüm ana girişlere paspaslar yerleştirildi ve zehirli gaz içerikli çöp odası gibi mahallerin ayrı egzostunun yapılması sağlandı.

Yapı kimyasalları uluslararası limitlere uygun

Bina kullanıcılarının ve içerisinde yaşayacak kişilerin konforu ve sağlığı LEED sisteminin değerlendirdiği ana öğeler arasında yer alıyor. Bu kapsamda İş GYO’nun projelerinin inşaatı esnasında, iç mekanlarda kullanılacak yapı kimyasalları, içeriğindeki VOC oranlarının uluslararası limitlere uygun olanlarından tercih edildi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.