İstanbul Atatürk Kültür Merkezi merak edilen detaylar açıklandı

Gündemde olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesi için merak edilen detaylar açıklandı. Projede 2 bin kişilik büyük bir tiyatro ve opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, sinema salonları yer alacak.

Binanın en üstünde kafeterya- restoran, teras bahçeleri, fuayeler olacak. En alt katta ise otopark bulunacak. Projenin firma tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulduğu ancak bakanlığın, AKM ile ilgili ne yapılacağına henüz karar verilmediği için projeyi incelemeye aldığı öğrenildi.

İstanbul'un ihtiyacı

Başbakan Ahmet Davutoğlu da önceki hafta AKM’nin restorasyonu ile ilgili olarak “AKM hem statik hem de hukuki sorunlar yaşanan bir konu. Oraya İstanbul’un ihtiyacı olan büyük bir sanat merkezi yapılmasını konuşmak durumundayız” demişti. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ise “bu konuda bir fikri olan var ise dinlemeye her zaman açığım” diye konuştu.

Proje tartışmalara neden oldu

Adrian Smith&Gordon Gill Architecture’un AKM için hazırladığı ve World Architecture News’in düzenlediği WAN Ödülleri’nde birinci olan proje, sosyal medyada “Yeni AKM böyle mi olacak?” tartışmalarına neden olmuştu. World Architecture News’in internet sitesinde yer alan haberde, söz konusu projenin 6 eser arasından birinci seçildiği belirtilmişti. Taksim Meydanı’nda projelendirilen çalışma içerisinde konser, opera, sergi alanları ve amfi tiyatronun yer almasının planlandığı kaydedildi.

8 YILDIR KAPALIYDI

AKM, 2008’de restorasyon yapılmak üzere kapatıldı. Renovasyon işini alan Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, “güçlendirme yapılamayacak kadar çürük bir binayla karşılaştık. Ya yıkılıp yeniden yapılmalı ya başka yol bulunmalı” demişti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.