KDV’siz Konuttan Beklentiler

Yabancıya konut satışında KDV'nin sıfırlanması, satışlar  konusunda yurtdışında pazarlama faaliyetlerine yönelen firmaları heyecanlandırdı. Hele ki bu yurtdışında yaşayan ve gurbetçi tabir ettiğimiz KDV istisnasına ilişkin torba kanun teklifi mecliste kabul edilerek yasalaşırken, Türk vatandaşlarına yapılacak satışların da KDV istisnasından yararlanacağının altını çizilmesi bu heyecanı daha da artırdı.

Bugünlerde KDV'siz konuttan yılda 10 milyar dolar gelir sağlanabileceği bile konuşulmaya başlandı.Sektörün önde gelen isimleri özellikle yaz aylarında tatil için Türkiye'yi tercih eden gurbetçilerin bu imkanı kullanacağını düşünüyor. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Yurtdışından da burada gayrimenkul alınıyorsa KDV'nin alınmaması çok doğru bir hareket. Sektöre ciddi bir canlılık verecek" dedi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da, hem yabancılar hem de yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına KDV istisnası getirilmesini son derece olumlu bulduklarını ifade ederek, dünyadaki uygulamaların da bu şekilde olduğunu söyledi. Ali Ağaoğlu "Yabancılar, özellikle Ortadoğu, Türk Cumhuriyetler ve Asya bölgesi ülkemize talep gösteriyor. Eğer biz bunlara yönelik proje üretirsek yılda 10 milyar doların üzerinde kaynağı Türkiye'ye rahatlıkla getirebiliriz. Bu kararlar piyasaya kısa zamanda yansıyacaktır. Yabancılar daha çok markalı konut tercih ediyor. Çünkü güvence istiyor." diye konuştu.

Ne diyelim… Türk ekonomisinin Aralık ayında cari açık rakamının 4 milyar 268 milyon dolar seviyesinde olduğu gözetildiğinde, 10 milyar dolarlık satış beklentisinin Türk ekonomisini, cari açık rakamını nasıl düzeltebileceğini düşünerek, hükümetin attığı adımları takdirle izliyoruz…

Hüseyin Yıldıray Gökkaya
yildiray@emlakrotasi.com

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın