Konut kredisi faiz yükü ortadan kalkacak mı?

0

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Avrupark Hayat’ın basın lansmanında konut kredileriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yaptığı açıklamada Mortgage kredilerine ilişkin yeni düzenlemeler yapılacağına işaret ederek şöyle konuştu: “Ülke olarak mevcut büyümeyi sürdürülebilir kılmak adına sektörümüzün ve piyasaların daha rahat koşullara erişmesi gerekiyor. Sektörün öncü kuruluşu olarak bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor. Gelişmiş ülkelerde konut kredileri çok düşük faizlerle veriliyor. Bizde konut kredileriyle ticari kredilerin arasında fark yok, devletimizle bu düzenlemeyle ilgili görüşmeler yapıyoruz. Farklı finansal enstrümanları nasıl kazandırırız? Yurt dışından düşük faizli kredi mi olur? Kira sertifikası mı olur? Mortgage kredilerinin menkul kıymetleştirilmesiyle ilgili çalışmalarımız var. Emlak Konut GYO olarak finans ve projeler anlamında alternatif çalışmalar yapma zorunluluğumuz var.”

Ülke olarak dünyadaki gelişmeleri de göz önüne aldığımızda önemli bir gelişim kaydettiğimizi düşündüğünü söyleyen Kurum, “Bunun en somut göstergesi ise ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüyen ülke ekonomimiz ve geçtiğimiz günlerde açıklanan konut satış rakamlarıdır. Konut satışları 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140 bin 298 rakamına ulaştı. Emlak Konut GYO olarak 10 bin bağımsız bölüm 8 milyar TL ciro 2 milyar TL kar hedefimiz vardı. Bu hedefimizi yakalayacağımızı düşünüyorum” açıklamalarını yaptı.

Herkesin gücüne göre iş yapması için ihale şartnamelerinde sınırlar koyduklarını aktaran Kurum, “Herkesin gücüne göre iş yapması gerektiğini söyleyen Kurum, “Bugün gücünün üzerinde iş yapan firmaları piyasalarda sıkça görüyoruz. Aslında piyasada yaşanan bu darlığın, sıkışıklığın bir sebeplerinden biri de budur. Bu faizlerle özkaynağı olmayan firmaların iş yapması çok zor. Artık insanlar kendi finans ölçülerine göre hareket etmeliler. Bir birim iş yapabilecek kapasitesi varsa eğer bir birim iş yapmalı, 3 birim değil. Biz bunu ihale şartnamelerimizde bir sınır olarak koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın