Konutlarda ısı tasarrufu yapmamak 1.2 milyarı havaya savuruyor

ETADER-Baskani-Zafer-Yavuzturk

Türkiye’de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmak için çalışmalar yapan Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), Türkiye’nin enerji tasarruf potansiyelinin yüzde 30 olduğunun altını çiziyor. Özellikle kış aylarında ısınma giderleri her ailenin bütçesini sarsan önemli masraf kalemlerinden biri. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon konut, merkezi ısıtma sistemi kullanıyor ve bu konutların ısınma masrafı yılda neredeyse 3 milyar TL’ye ulaşıyor, hatta aşıyor. Ancak bu masrafın nedeni sadece kötü havalar değil, ısı tüketimi konusunda savurganlığa varan bilinçsizliğimiz. Bilinçsiz ısı tüketiminin ek külfetinin yılda 500 TL olduğunu belirten ETADER Başkanı Zafer Yavuztürk, “OECD ülkelerinin iki katı enerji harcıyoruz. Oysa Türkiye’nin enerji tasarruf potansiyeli yüzde 30” diyor. Yavuztürk, alınabilecek irili ufaklı önlemlerle hem aile bütçesine hem ülke ekonomisine katkıda bulunmanın mümkün olduğunu vurguluyor.

ETADER’in sıraladığı tedbirler arasında binada mantolama çalışması yaptırmak, kapı ve pencerelerde ısı kaçaklarını en aza indirgemek, hatta binanın iç ve dış duvarları ile düz çatılarda ısı iletkenliği düşük yalıtımlı açık renk boya tercih etmek ilk akla gelenler. Öte yandan, 2007’de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde merkezi ısınma sistemi kullanan binalarda ısı gider paylaşımının zorunlu hale gelmesi de tasarrufun bir diğer ayağı… Daire içi ısıtma tesisatının özelliklerine uygun olarak belirlenen Isı Pay Ölçer cihazıyla, ısı gideri kullanım alanına göre paylaştırılıyor. Ayrıca kalorifer peteklerine takılan Termostatik Vanalar sayesinde oda sıcaklığı istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Böylece yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlanıyor.

ETADER, tüketicilere en kısa sürede ilgili kuruluşlarla temasa geçerek bu cihazları kullanmaya başlamalarını tavsiye ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dört ilde, toplam 11 bin konutta gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları ise son derece çarpıcı: Isı paylaşım sistemine geçen binalarda ortalama yüzde 27.5 tasarruf sağlandı. Yani yaklaşık 3.5 milyon metreküp daha az enerji tüketildi ve ulusal ekonomiye 3 milyon 650 bin TL katkı yapıldı. Şöyle de ifade edebiliriz: Konutlarda önerilen tasarruf yöntemleri hayata geçirildiği takdirde yaklaşık olarak yıllık 1.2 milyar TL tasarruf sağlanıyor. Peki ama 1.2 milyar TL tasarruf ne anlama geliyor?

ETADER yetkilileri tasarruf yapmayarak nelerden vazgeçtiğimizi şöyle vurguluyorlar; 1.2 milyar TL ile neler yapılabilir: · 48 adet 100 yataklı hastane (ortalama 25 milyon TL maliyetle) · 480 adet orta öğrenim okulu (ortalama 2.5 milyon TL maliyetle) · 6000 adet anaokulu (ortalama 200 bin TL maliyetle) · 24 adet üniversite (ortalama 50 milyon TL maliyetle) · 1714 adet 1000 m2 kadın sığınma evi (ortalama 700 bin TL maliyetle) · 60 adet öğrenci yurdu (ortalama 20 milyon TL maliyetle) · 24 bin adet kütüphane (ortalama 50 bin TL maliyetle) · 918 bin 133 aile doyurulabilir. (dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1307 TL) · 281 bin 756 aile daha rahat şartlara kavuşabilir.(dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4259 TL)

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSinpaş GYO’dan sağlık çalışanlarına 10 bin lira indirim fırsatı!
  Sonraki yazıWindowist Tower’da ofis kiralayanlar ilk ay kira ödemiyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın