Konutta Balon Tartışmalarına Son Noktayı Koydu

Konutta balon tartışmalarına Emlak GYO'nun raporu noktayı koydu. Rapora göre, Türkiye'de fiyatlar Nisan 2011 -Nisan 2016 döneminde yüzde 35 arttı. İstanbul'da artış ise yüzde 71 oldu. Sabah gazetesinin haberine göre bu artış balondan çok sektördeki canlılığın ve talebin sürekliliğinin işareti olarak yorumlanıyor.

Adıyaman'da Yüzde 44'lük Artış

İl bazında İstanbul'da Nisan 2011Nisan 2016 döneminde konut fiyatlarında yüzde 70.76, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman'da yüzde 44.22 seviyesinde, Aydın, Denizli ve Muğla'da ise yüzde 43.46 fiyat artışı görüldü. Bu artış İzmir'de yüzde 32.32, Ankara'da yüzde 12.13 oldu.

Fiyatı Gerileyen Şehirler

Rapora göre, bölgesel bazda hem düzeltme hem de artış görüldü. Örneğin, 8 ay öncesine kadar Türkiye'deki en fazla fiyat artışına sahip olan Gaziantep, Kilis, Adıyaman'da konut fiyatları Nisan 2011-Nisan 2016 arası yüzde 6.57 geriledi. En hızlı fiyat artışı gösteren bölge ise Aydın, Denizli, Muğla oldu. Bu bölgede reel fiyat artışı turizmdeki olumsuz gelişmelere rağmen yüzde 7.13'le rekor kırdı.

İstanbul Dünyaya Göre Hala Ucuz

RAPORA konutta balon olmadığına dair bir başka veri de 1 milyon ABD doları karşılığında alınabilecek metrekare büyüklüğü itibarıyla dünyanın en pahalı şehirleri sıralaması oldu. Buna göre 1 milyon dolarla Monaco'da 17 metrekare, Londra'da 20 metrekare ve İstanbul'da ise 94 metrekare ev alınabiliyor.

Uzmanlar, "Artan altyapı yatırımlarının başta İstanbul olmak üzere fiyatları yukarı yönlü desteklemesi balonlaşma ihtimalini azaltıyor. Ayrıca faizlerdeki düşüş ve gayrimenkule dayalı menkul kıymetleştirme mevzuatı gerek arz gerek talep yönlü dengenin sağlanması açısından son derece pozitif etki yaratıyor" dedi.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.