Merkel Erdoğan’a cevap verdi: Nazi benzetmesi üzücü

  Almanya’nın referandum buluşmalarını engellemesi ile başlayan kriz sürüyor. Merkel, Erdoğan’ın Nazi benzetmesi için “Türkiye önemli bir ortak ama Nazi benzetmesi üzücü”  dedi.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Geçmişteki Nazi uygulaması gibi” ifadelerine yanıt verdi. Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunu söyleyen Merkel, “Ama Nazi benzetmesi üzücü” şeklinde konuştu. Almanya Başbakanı ayrıca, “İlişkileri geliştirmek için herşey yapılmalı” dedi.

  ERDOĞAN: NAZİ UYGULAMASI

  Cumhurbaşkanı RErdoğan Almanya’nın Türk bakanların etkinliklerini iptal etmesine ilişkin olarak, “Sizin şu uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil. Bunları dünyaya rezili rüsva edeceğiz. Biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. Ben biliyordum ki Almanya bunları bırakalı çok oldu ama yanılmışım” demişti. Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen “Kadın ve Demokrasi Buluşması”nda şöyle konuşmuştu:

  BUNU BÖYLE BİLİNİZ

  “Almanya’da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar. Konuşturmamakla Almanya’daki oyların ‘evet’ değil de ‘hayır’ çıkacağını mı zannediyorsunuz. Ey Almanya sizin demokrasi ile uzaktan yakından alakanız yok. Sizin şu uygulamalarınızın geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil, bunu böyle biliniz. Rahatsız oluyorlar bu ifadelerden. Yaptığınız uygulama bu. Bize demokrasi dersi vereceksiniz, geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturmayacaksınız. Eğer demokrasi diyorsanız bu işin hakkını vereceksiniz. Düşünceye saygıyı bileceksiniz. Bilmiyorsanız bileceksiniz ki netice sizin aleyhinize olacak. Uluslararası toplantılarda bunları hep dile getireceğim. Bunları dünyaya rezili rüsva edeceğiz. Biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. O faşist rejimlerin uygulamasını görmek istemiyoruz.Ben biliyordum ki Almanya bunları bırakalı çok oldu ama yanılmışım. Bugün bir gazete okudum ne derece doğru. Alman belediyeler birliği de ‘bize bu suçu niye atıyorsunuz talimat yukarıdan’ demişler. Görüyor musunuz.”

   

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın