Rutte, Serebrenitsa katliamını inkar etti

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Serebrenitsa katliamını inkar etti. 8 bin Boşnak’ın katli için ‘iğrenç bir yalan’ ifadesini kullandı. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız” sözlerine yanıt verdi. Rutte “Erdoğan’ın Srebrenitsa iddiası iğrenç bir tarihi yalan” dedi.

UTANMADAN ‘İĞRENÇ BİR YALAN’ DEDİ

Rutte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hollanda’yı 1995’teki Srebrenitsa katliamında 8 bin Boşnak’ın ölümünden sorumlu tutmasına yanıt verdi. Hollanda haber ajansı ANP’ye röportaj veren Rutte ” O (Erdoğan) gerilimi arttırmayı sürdürüyor” dedi. Rutte Hollanda’nın 8 bin Boşnak’ın Bosnalı Sıplar tarafından katledilmesinde rolü olduğuna ilişkin olarak da ” Bu iğrenç bir tarihi yalan’ savunmasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

“14 Mart bu ülkenin okumuş gençliğinin iftihar beratıdır. Birileri hala gençlerin parlamentoya girip girmemesini konuşuyor. Bu gençlerle biz iftihar ediyoruz, onlar girmeyecek de kim girecek parlamentoya? 15 Temmuz darbe teşebbüsü karşısında sağlık teşkilatımızın personeli fedakarlıkla çalıştı. Ben o cefakar sağlık çalışanlarımızın terör bölgesinde de nasıl mücadele verdiğini biliyorum. FETÖ mensuplarının kendilerine bağlı özel hastaneleri de nasıl saf dışı bıraktırklarını biliyoruz.”
“Savaşın bile bir ahlakı bir kuralı vardır. Savaşta bile sağlık ekiplerine ateş açılmaz. Ha, Hollandalı gibi olursa açar, onu da söyleyeyim. Çünkü biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız. Onların cibilliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnağı orada nasıl katlettiklerinden tanırız. Bunları iyi biliriz. Kimse bize medeniyet, medenilik dersi vermesin, bu milletin alnı aktır ama onların alnı kapkaradır.”

“Aklını hoca kılıklı şarlatana zimmetlemiş birinin ne ahlakı kalır ne namusu. Neymiş? O aklını kaybetmiş olanlara şah damarından daha yakınmış. Bu bir şirktir. Bir insanda Allah korkusu yoksa her türlü hainliği yapar. O gece insanımıza kurşun sıkan tiplere bakıyorsunuz her gün utanmadan sıkılmadan mağduriyetten bahsediyor. İfadelerine baksanız hepsi darbelere karşı savaşmış. FETÖ’yü hayatlarında duymamış, örgütle bağlantıları olmamış. Bunların yalanları tek tek ifşa oluyor.”

“Kaçarken imha ettiklerini sandıkları kayıtlar ihanetlerini ortaya koyuyor. Ben size nasıl inanacağım. Yanımdaki korumalarımı bulup iki polisimi şehit ettiniz, o kadar alçak ve adisiniz. Ne yaptı o polisler size? Bu bir örnek. F-16’larla bombaladılar burayı. Helikopterlerden yağdırdılar bombaları. Milletimle iftihar ediyorum. Böyle bir millete hizmet etme görevini bana lütfettiği için Allah’a şükür ediyorum.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.