Şehit eşinin parkasını giydi

Şehit Yunus İşcan için cenaze töreni düzenlendi. El-Bab bölgesinde mayın temizliği sırasında EYP’nin patlaması sonucu şehit olan Piyade Komando Astsubay Yunus İşcan’ın naaşı Türk bayrağına sarılı tabutla memleketi Tekirdağ’a getirildi. Şehidin eşi İşcan’ın parkasını giyerken, 17 aylık bebeği babasının silah arkadaşlarının kucağında olan biteni anlamaya çalıştı.

El-Bab bölgesinde şehit olan Piyade Komando Astsubay Yunus İşcan’ın naaşı, uçakla Çorlu Havaalanına getirildi. Şehidin parkasını giyen eşi Hafife Özden İşcan, askeri yetkililer ve alanda hazır bekletilen sağlık personeli tarafından teskin edildi. Şehidin silah arkadaşlarının kucağında babasının tabutunu taşıyan helikoptere bindirilen 17 aylık Yiğit bebeğin ağlaması, törene katılanları da gözyaşlarına boğdu.

ŞEHİDİN EŞİNE SARILARAK TESELLİ ETTİ

5.Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Şenol Alparslan, şehidin eşine sarılarak teskin etmeye çalıştı.Çorlu Havaalanına getirilen Şehit Yunus İşcan’ın naaşını Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Şenol Alparslan, Çorlu İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Gürzsoy, Çorlu İlçe Emniyet Müdürü Aykut Efe, askeri yetkililer ve şehidin yakınları karşıladı.

Şehit Piyade Komando Astsubay Yunus İşcan’ın naaşı ile eşi Özden ve 17 aylık Yiğit’i taşıyan helikopter baba ocağı Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinin Şalgamlı Mahallesi’ne gitmek üzere Çorlu Havaalanından ayrıldı.

FIRAT KALKANI HAREKATI

24 Ağustos 2016, saat 04.00’de Türkiye, silahlı kuvvetlerinin “Cerablus’u IŞİD’ten almak için” askeri harekat başlattığını açıkladı. Bu açıklama sonrası Türkiye, Cerablus’u bombardıman ateşine tuttu ve 12 adet hedefi bombaladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 294 tane topçu atışı yapıldı ve 81 hedef etkisiz hale getirildi.

Birkaç saat sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tanklar Fırat’ı geçerek yüzlerce Özgür Suriye Ordusu mensubu Türkmen ve Araplarla bir araya geldi. Amerika Birleşik Devletleri de operasyonlara havadan destek vereceğini açıklamıştır. ÖSO Keklice ve Kıvırcık köylerini ele geçirdi. Operasyon sırasında Arap birlikler kırmızı, Türkmen birlikler ise turkuvaz kol bandı taktı. İlk belirlemelere göre 46 IŞİD’li öldürüldü.

25 Ağustos’ta Türkiye, Cerablus’a hareket ettiği belirlenen YPG’li bir grubu Karkamış’ta bulunan fırtına obüsleriyle vurdu.[81][82] 26 Ağustos günü, saat 00:20’de TSK tarafından yapılan basın açıklamasında, “Fırat Kalkanı Harekatının devam ettiği, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterildiği” belirtildi.

27 Ağustos’ta YPG’li bir grubun Türk tanklarına yaptığı roketli saldırı sonucu bir tank hafif diğeri ağır olmak suretiyle iki tank zarar görmüştür. Ayrıca Türk ordusundan 3 asker yaralanmış 1 asker de hayatını kaybetmiştir.[kaynak belirtilmeli]

29 Ağustos itibarı ile 400km2’lik alanda bulunan 43 köy IŞİD ve YPG’nin elinden alarak kontrol altına alındı.

31 Ağustos’ta Cerablusun batısında IŞİD’e karşı operasyonda 1 Türk tankı roketle vuruldu, 3 asker yaralandı. Tanka saldıran teröristler imha edildi.

3 Eylül’de tarihinde Türk zırhlı araçları, Suriye’ye Çobaney ilçesinden giriş yaptı.

16 Eylül’de Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Azez-Çobanbey arasındaki bölgede icra edilen harekâta koalisyon kapsamında ABD Özel Kuvvetleri destek vermiştir.” denildi.

Operasyon ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ankara ziyaretinden saatler önce başlaması dünya basını tarafından Türkiye’nin ABD’ye bir mesajı olarak değerlendirildi.

Operasyonun 92.günün sonuyla birlikte tuzaklanmış 40 mayın ve 1707 El Yapımı Patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilip,215 yerleşim yerinde ,yaklaşık 1800 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır.

Rus uçağı krizinin yıl dönümü olan 24 Kasım günü Suriye Ordusu’na bağlı Suriye Hava Kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetlerini vurdu.

21 Aralık 2016’da, IŞİD tarafından yapılan bombalı intihar saldırısında 14 Türk askeri hayatını kaybederken 33 Türk askeri de yaralandı. Bunun üstüne Türk Hava Kuvvetleri, 67 IŞİD hedefini vurdu. 138 IŞİD militanı etkisiz hale getirildi.

9 Şubat 2017’de Rusya, kazayla üç Türk askerini vurdu.

24 Şubat 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu, El-Bab’ın kontrolünü tamamen Irak Şam İslam Devleti’nden aldı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.