HDP’li Milletvekili İdris Baluken tutuklandı

İdris Baluken cezaevine gönderildi. Diyarbakır’da terör soruşturması kapsamında hakkında açılan davada verilen tahliye kararına itiraz edilen HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, tutuklandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili ve Grup Başkanvekili İdris Baluken, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınmıştı. Sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürülen Baluken’in, dosya kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadesi alındı. Baluken’in ifadesinin ardından tutuklanmasına karar verildi.

İDRİS BALUKEN KİMDİR

Türkiye Büyük Millet Meclisi 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili.

2 Temmuz 1976’da Bingöl’de doğdu.

Baba adı Mehmet Sait, anne adı Hacere’dir.

Uzman Doktor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı.

Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır şubelerinde yönetici olarak görev yaptı. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademik çalışmaya katıldı.

24. Dönemde Bingöl Milletvekili seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı. 24., 25. Ve 26. Dönem’de HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü.

Çok iyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce bilen Baluken, evli ve 2 çocuk babası.

Baluken hakkındaki fezlekenin içeriği Anadolu Ajansı tarafından “Suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak” şeklinde açıklandı.

Baluken 4 Kasım 2016’da evleri basılarak gözaltına alınan HDP eş genel başkanlarının da dahil olduğu 12 milletvekili arasında yer alıyordu. Baluken 4 Kasım saat 14.20’de tutuklandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.