Şu an 7.2’lik deprem olsa sürpriz olmaz

17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde açıklamalarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “Marmara’da yakın bir gelecekte tarih veremiyoruz ama yedinin üzerinde bir deprem olacağı açık. Şu an 7.2’lik bir deprem olsa bu sürpriz olmaz” dedi.

17 Ağustos 1999 depreminin 18’inci yıl dönümünde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kandilli Rasathanesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Prof. Dr. Erdal Şafak ve Prof. Dr. Ali Pınar’ın da katıldığı toplantıda Özener, Marmara’da yakın bir gelecekte yedinin üzerinde bir deprem beklediklerini kaydetti.

“Marmara’da yakın bir gelecekte deprem olacağı açık”

Yakın bir gelecekte deprem olacağını ifade etmenin insanları korkutmak yerine bilinçlendirmesi gerektiğini dile getiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener: “İnsanları korkutmak, paniğe yöneltmekten öte biz insanların bilinçlenmesini ve karar vericilerin de aksiyonlarında hızlanmasını sağlamayı amaç ediyoruz. Bütün bilim insanları aslında şunu kabul etmiş durumda. Marmara’da yakın bir gelecekte tarih veremiyoruz ama yedinin üzerinde bir deprem olacağı açık. Bu tek parçalı ya da iki parçalı bir kırık olabilir. Defalarca ifade ettiğimiz gibi depremlerin nerede ve yaklaşık ne büyüklüklerde olacağını biliyoruz ama hiçbir zaman maalesef bugünkü teknolojiyle zaman verme şansımız yok” ifadelerini kullandı.

 “7.2 bir deprem yani şunda olsa sürpriz olmaz”

Marmara Bölgesinde bekledikleri deprem ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Haluk Özener,“ Marmara için hep söylediğimiz daha önceki çalışmalarda yer kabuğunda ki batıya doğru göçü veriyor. Yaklaşık her yıl 2,5- 3 santim batıya doğru kayıyoruz ve bir enerji birikiyor. Marmara için yapılan hesaplamalarda da şuan 7’nin üstünde 7.2 bir deprem yani şunda olsa sürpriz olmaz. Depremlerin ne zaman olacağını bilmediğimiz için şuan olacakmış gibi depreme hazırlıklı olmak, olmaması içinde temennide bulunmamız gerekiyor” dedi.

“Yeni bina tipleri özelikle yüksek yapılar oluştu”

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Erdal Şafak, “ Biz en son İstanbul için deprem analizini 2009 yılında yapmıştık. O günden bu güne yeni yerleşim alanları oluştu. Yeni bina tipleri özelikle yüksek yapılar oluştu çünkü o çalışma 20 kata kadar olan binaları kapsıyordu. Deprem ve zemin bilgileri ortaya çıktı ve tüm bunları bir araya toplayıp yeniden tehlike ve risk analizi çalışmasını güncelleyeceğiz ve bu çalışma sonundan da nerelerde hangi oranda hasarlar bekleniyor, kayıplar ne olacak, yaralı sayısı, ölü sayısı sonra bu iş için ayrıca alt yapı sistemlerini de katıyoruz. Su, elektrik, yol gibi bu sistemlerde olacak hasarlar ve bunların İstanbul içindeki dağılımı. Bu belediye için çok faydalı bir çalışma olacak” ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.