Sur’un iş yerlerinde sona doğru…

Diyarbakır'ın tarihi ilçesi Sur'da iş yerlerinde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları devam ediyor. Gazi Caddesi'ndeki dükkanların dış cephe çalışmaları yakın zamanda tamamlanacak.

Sur'da, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin de hayatını kaybettiği saldırı sonrası, terör örgütü mensuplarının yakalanması, çukurların kapatılması ve patlayıcıların imhası için başlatılan operasyon 110 gün sürmüştü.


 
Operasyonların ardından Sur'un yeniden restorasyonu için düğmeye basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ‘Sur'u yeniden canlandırma’ projesi kapsamında önce hasar gören camiler ve ilçenin kalbi olan Gazi Caddesi'nin de onarımı için hızla harekete geçildi. Gazi Caddesi'nde bulunan işyerlerinin restorasyonu kapsamında Yanık Çarşı'daki 4 dükkanın dış cephesi onarıldı. Kentin ilk alışveriş yeri olan Yanık Çarşı'daki dükkanların hepsi tek tip olarak tasarlandı. Gazi Caddesi eski günlerine yavaş yavaş dönüyor.
 
Tarihi korunuyor

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, görünümü tek tip olması planlanan işyerlerinin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını söyleyerek, bu iş yerlerinin örnek olacağını sözlerine ekledi. Aksoy, “Terör saldırılarından zarar gören evlerin yıkımı sırasında tarihi yapılara dikkat ediyoruz ve buralara iş makineleri sokmuyoruz” dedi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.