Tapunun Renkleri Ne Anlama Geliyor ?

Tapu Senedi Nedir?

Tapu, arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün malikini gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğü’nce verilmiş, aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli resmi bir belgedir. Tapuya "tapu senedi" de denilmektedir.

Mülkün inşaat ruhsatı ardından bağımsız bölümleri gösteren projesinin onaylandığını ve mülkiyetinin kullanım alanları ve hisselerinin belirlenmiş olduğunu belgeleyen tapu pembe çerçevelidir, yani kat irtifak ya da kat mülkiyet tapusudur.

Mavi Çerçeveli Tapunun Farklılıkları

Ancak mavi çerçeveli tapu, arsa tapusudur.  Arsa tapusuna sahip olan evler henüz tamamlanmamış veya inşaat çalışmaları tamamlanmış ancak iskan belgesi alınmamış evler anlamına gelmektedir.

Arsa tapusunda, konutun ya da işyerinin metrekaresi değil, konut/işyeri başına düşen arsa miktarı yazılır.

Kat irtifaklı bir bina tapuya kayıtlı anlamına gelir. Ruhsat alımı sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanmayan bu tapu türlerinde her hak sahibinin kendi yeri bellidir.

Arsa tapusuna sahip olan taşınmaz satışlarında, resmi olarak evin değil arsa hissesinin satışı gerçekleşmiş olur. Arsa tapulu evlerin satışı diğerlerine göre daha sıkıntılıdır. Çünkü arsa tapulu evlerin, iskan belgesinin alınmamış olması ve resmen bitmiş olarak gözükmemesi alıcılarda tedirginlik yaratmaktadır. Ayrıca bu tür mülklerin bankayla ilgili kredi işlemlerinde de sorun yaşanabilmektedir. Çünkü iskan belgesi olmayan yapıların satışlarında kimi bankalar konut kredisi kullandırmamaktadır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın