Tarihi yarımada oteller bölgesi olacak

Tarihi yarımadanın en güzel sivil mimari örneği evleri ve tescilli hanlarının bulunduğu Eminönü'nde ev pansiyonculuğu yapılmasına izin veren İBB; şimdi de Yedikule, Yenikapı ve Aksaray için aynı kararı aldı.
 
Sözkonusu karar yoğun inşaat faaliyeti yaratacak İstanbul'un en eski yerleşim yerlerindeki tarihi evler otele dönüştürülecek. Buradaki sosyal yapı bozulacak.
 
Sözcü gazetesinin haberine göre, Fatih Belediyesi tarafından "Yedikule-Yenikapı 3. Etap Yenileme Avan Projesi" ile "Aksaray ve Çevresi Yenileme Avan Projesi" için hazırlanan imar planı değişiklikleri şubat ayında İBB Meclis gündemine geldi.
 
İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Yedikule-Yenikapı 3. Etap Yenileme Avan Projesi'ne ilişkin plan değişikliği teklifini "3. derece ticaret alanlarında ev pansiyonculuğuna yönelik kullanımlar yer alabilir" notunu ekleyerek uygun buldu ve meclise havale etti. Alınan bu karar, Yalı, Kasap İlyas, Çalarağa, Kürkçübaşı mahallelerini kapsıyor. 

AKSARAY TİCARET ALANI OLDU
 
202 bin metrekarelik alanı ilgilendiren "Aksaray ve Çevresi Yenileme Avan Projesi" kapsamında 21 yerleşim adası için yapılan imar planı değişikliği de aynı toplantıda gündeme alındı. Plan değişikliği ile yerleşim adaları 2. derece ticaret, 3. derece ticaret ve park alanına çevrildi.
 
Ocak ayında Eminönü bölgesinde ev pansiyonculuğuna izin verilmişti. Düzenlemeye karşı çıkan İBB Planlama Müdürlüğü, plan değişikliğinin tarihi yarımada için yapılan tüm düzenlemelere ve UNESCO mevzuatına aykırı olduğunu vurgulamıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.