​Silvan’a içme suyunun yüzde 35’i tamamlandı

Silvan yeni içme suyu sistemine kavuşuyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, İçme Suyu Temin Projesi çalışmalarının yüzde 35’ini tamamladı. 130 kilometre içme suyu hattı, iki adet depo yapımı ve içme suyu altyapısının yenilenmesini içeren 11 milyon liralık yatırım bütçesiyle oluşturuluyor. 2015 yılının nisan ayında başlayan ve 2017’nin nisan ayında tamamlanması planlanan projenin, bölgenin özgün koşulları nedeniyle 2017 sonbaharında bitebileceği düşünülüyor.
 
46 KİLOMETRE SU ŞEBEKESİ

 
DİSKİ Genel Müdürlüğü Proje Uygulama Müdürü Sami Kahraman, Silvan’a İçme Suyu Temin Projesi kapsamında 130 kilometrelik içme suyu hattı döşeneceğini, 4 bin ve 2 bin metreküplük iki ayrı su deposu yapılacağını, pompa istasyonu, hidrofor odası, mevcut depolar ve kuyuların rehabilitasyonunun gerçekleştirileceğini, 7 bin evin şebeke bağlantısının yapılacağını ve 3 bin 500 tane su sayacı takılacağını söyledi. Kahraman, “Bölgede yaşanan bazı problemlerden ötürü iki ay öncesine kadar rutin ilerlememizde aksamalar yaşanmıştı. Ancak son iki aydır aylık ilerlememiz planladığımızın da çok üzerinde. Şu an için içme suyu şebekesinde yüzde 35 ilerleme kaydettik. Ağustos ayının sonunda ise içme suyu şebekesinde yüzde 45’lik bir ilerleme kaydetmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
 
2 BİN METREKÜP DEPO
 
Kahraman, Yenişehir Mahallesi Sanayi bölgesinde yer alan 2 bin metreküplük depo inşaatının yüzde 70’inin tamamlandığını kaydetti. Yenişehir Mahallesi Büyükçeşme Mevkii’nde 4 bin metreküplük ikinci depo çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kahraman, “Burada kazı değil ama kaya kesme işlemi yapıyoruz. Yapımı devam eden deponun civarında yer alan yapıların zarar görmemesi için temel kazısı mermer kesme makinasıyla yapılıyor ve taşlar bloklar halinde çıkarılıyor” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.