2B arazilerinde faizsiz taksit vadesi uzuyor!

 

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri''ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda 2B arazileri olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı ve işlemlerine ilişkin soru üzerine, 2B arazileri konusunda vatandaşlara kolaylık olması amacıyla vadenin uzatılabileceğini söyledi.

“Konu üzerinde çalışılıyor”

Şu anda mücavir alanlar içerisindeki 2B arazilerine 3 yıla kadar, mücavir alan dışındakiler için de 4 yıla kadar faizsiz taksit yapılabildiğini hatırlatan Şimşek, “Belki bu taksit vadesini yine faizsiz bir şekilde uzatma konusu değerlendirilebilir. 3 yılın 5 yıla, 4 yılın ise 6 yıla çıkarılması hususunda vade uzatılması gündemde. Bu konu üzerinde çalışılıyor” dedi. Bakan Şimşek, bütün dertlerinin gelir değil gerçekten bu sorunun çözülmesi olduğunu vurguladı.

Süre 28 Şubat’ta bitiyor

2B arazilerinin satışı için hak sahipleri 28 Şubat 2013 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Taşınmazların satış bedeli, 3 ay içinde peşin veya taksitle ödenebilecek. Satış bedelinin itiraz veya dava konusu edilmesi halinde doğrudan satın alma hakkı düşecek. Rayiç bedeli 100 lira olan taşınmaz için peşin ödemede 56 lira, yarısını peşin ödemede 63 lira, taksitli ödemede 70 lira tahsil edilecek. 400 metrekareye kadar olan taşınmazlar için de 100 liranın 50 lirası alınacak. İpotek tesis edilmesi veya banka teminat mektubu alınması halinde taşınmaz tapuda devredilebilecek. Devredilen taşınmazların üçüncü kişilere satılması halinde, borcun kalan tutarından alıcılar sorumlu olacak. 2B arazilerinin satışından elde edilen gelirlerin yüzde 3'ü tarihi eserlerin onarımı, yüzde 15,2'si afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi, kalanı bütçe imkanları dâhilinde yeni orman alanlarının oluşturulması amacıyla kullanılacak. (Ankara/AA)

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıİstanbul Finans Merkezi’nin yanıbaşındaki Sarphan Finans Park’ta fiyatlar 820 bin TL’den başlıyor
  Sonraki yazıEchomar Famerit İzmir projesinde fiyatlar metrekaresi 3 bin TL’den başlıyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın