Kartal projeleri zirvede konuşuldu

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım Zirvesi yoğun katılımla gerçekleştirildi. Zirvede konuşan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, İstanbul’da kentsel dönüşümün en iyi örneklerinin Kartal’da gerçekleştirildiğini belirterek bu konuda övgüyü hak eden bir belediye olduklarını söyledi. Kartal’ın dönüşüm sürecinde belediye olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini anlatan Öz, bu süreçte pek çok sorunla karşılaştıklarının da vurguladı.

Müteahhitlere çağrıda bulundu

Kentsel Dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı yasanın kentsel dönüşümün önünü büyük ölçüde açtığını kaydeden Altınok Öz, “Buna karşılık 3194 sayılı yasa ise önü açılan bu kentsel dönüşümün önünde ABS fren gibi duruyor” dedi. Kartal’da proje geliştiren müteahhitlere, ilçeye yabancılaşmayan projeler yapma çağırısında bulunan Altınok Öz, şunları söyledi:

“Şehirde estetik yapılar oluşturulabilmesi için kurular oluşturulması şart. Binalarda kullanıma açılan çatı katlarını emsalden sayarak mutlaka yasal hale getirmeliyiz. Otoparkların hepsini mutlaka yer altına indirmeliyiz, binalar arasında yer altından otoparklar arasında bağlantı kurabilmeliyiz. Ayrıca yasal mevzuat sadece 5 bin metrekare ve üzeri park alanlarının altına otopark yapılabilmesine izin veriyor. Bunu bütün park alanlarının altına yapılmasının ne zararı var.

Cami altı ticarethaneler boşaltılacak

Öte yandan otopark sertifikaları yoluyla kullanılmayan otoparkların da kullanımının önü açılmalı. Ayrıca cami altına yapılan ticarethaneler, bu alanlardaki yoğunluğu artırdığı için bunların boşaltılması gerekiyor. Biz Kartal Belediyesi olarak ilçemizdeki cami derneklerine ve cami altlarında bulunan ticarethane sahiplerine kira sözleşmeleri dolduğu tarihten itibaren faaliyetlerine son vermeleri gerektiğini bildirdik.”

Zirvedeki ‘Neden Kartal’ başlıklı panelinde, yatırımcılar, Doğuş Gurubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırımı’ın moderatörlüğünde hem yatırımcının hem de konut alıcısının Kartal’ı neden tercih ettiğini konuştu.İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, şehirleri yükselten unsurun bazen tarih, bazen de zorlama şeyle’ olduğunu belirterek, konuyla ilgili örnekler verdi.

Maya Holding CEO’su Fuat Atalay, İstanbul’un artık bir megakent olduğunu ve birçok merkezi bulunduğunu ifade etti. Kartal’ın da bu merkezlerin en önemlilerinden biri olduğunu anlatan Atalay, Kartal’ın denizi çok geniş bir şekilde kucakladığını, bunun da ilçenin gelişim potansiyelini otaya koyduğunu belirtti.

"Yükselmekten korkmayın"

Metsan Başkanı Cemalettin Satoğlu ise Tarihi Yarımada, İstanbul Boğazı gibi korunması gereken bölgeler dışında yüksek bina yapımının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Kartal’ın etki alanının İzmit ve Adapazarı’na kadar ulaştığını anlatan Satoğlu, İstanbul’da yüksek bina yapımı için en uygun bölgelerden birinin Kartal olduğunu öne sürdü.

AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, 5 yıl önce AND Pastel projesine başlarken yaptıkları araştırmalar esnasında, Kartal’a Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Üsküdar’dan alıcı çekemeyeceklerinin söylendiğini, buna da ‘Kartal Bariyeri’ dendiğini anlatan Usta “Anda Pastel’den ev alanların yüzde 68’i Anadolu Yakası’ndan, bunların yüzde 62’si de bu 4 ilçeden geliyor. Bu da Kartal’ın 5 yılda gösterdiği gelişimi gözler önüne seriyor” diye konuştu.

Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Kartallar Yüksek Uçuyor’ başlıklı oturumuna ise Kartal’da hem en yüksek maliyetli projeleri, hem de en yüksek binaları inşa eden yatırımcılar katıldı. DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, Kartal’a en büyük yatırımı yapan firmalardan biri olduklarını, bölgede 6 milyar TL’lik proje geliştirdiklerini belirtti.

Dönüşüm projelerini anlattı

Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım ise 1984 yılında Kartal’da ilk dönüşüm projesini yapan firma olduklarını söyledi. Kartal’da çok sayıda fabrika yaptıkları gibi, çok sayıda fabrika ve konut dönüşümü projesi gerçekleştirdiklerini de vurgulayan Durbakayım, şu anda bölgede Yücel Sitesi ve Diktaş Fabrikası dönüşüm projelerine devam ettiklerini açıkladı.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise Kartal’ın yaşam kalitesi en yüksek ilçelerinden biri olduğunu söyledi. Hem konut ve ofis projeleriyle hem de karma projelerle ciddi bir değişim gösteren Kartal’ın imajının yükseldiğinin altını çizen Ali Dumankaya, “Biz de 5 farklı proje ile Kartal’ın yenilenmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun ise Kartal’ın 50’li yıllarda bir sayfiye bölgesi iken bir sanayi kenti olarak planlandığını hatırlattı. İlçenin 60 yıl gibi kısa bir sürede yenilenme ihtiyacı gösterdiğini vurgulayan Coşkun, kentsel dönüşümün yeşil ve sosyal alanlarla birlikte yapılması gerektiğini belirtti.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.