Kütahya’nın Kaderini Değiştirecek Yatırım

 Kütahya ve Uşak'a hizmet vermesi amacıyla yapılan ve Başbakan Erdoğan tarafından haftasonu hizmete açılan Zafer Havalimanı aynı zamanda Türkiye'nin 4. büyük havalimanı. Kurtuluş Savaşı'nın başladığı, çarpışmaların meydana geldiği ve kazanıldığı topraklarda yer alması nedeniyle 'Zafer' adı verilen havalimanı, üç şehrin ortasındaki Kütahya'nın Altıntaş ilçesi'nde yapıldı.

9 ay erken teslim edildi

Yapım ihalesi 2 kez iptal edilen Zafer Havalimanı'nın 28 Temmuz 2010'da yapılan 3'üncü ihalesini IC İçtaş Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı. Sözleşmesi 23 Aralık 2010'da imzalanan Zafer Havalimanı, yap- işlet- devret modeliyle inşa edildi. Taahhüt edilen tarihten 9 ay önce tamamlanan havalimanında son eksiklikler de giderildi. Ankara'dan gelerek göreve başladı.

3 milyon yolcu kapasiteli

Kütahya'ya 45, Afyonkarahisar'a 55, Uşak'a ise 100 kilometre uzaklıkta bulunan Zafer Bölgesel Havalimanı, yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde inşa edildi. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesinin aşılması halinde kapasitesinin artırılması hedeflenen havalimanında 3 bin metre boyunda, 45 metre eninde beton kaplamalı pist bulunuyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıVan’da 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Sonraki yazıBatışehir’de Çatılar Yeşillendi!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın