Öğrencilerin kiralık ev arayışı başladı

Öğrenciye kiralık ev

Sömestr döneminin yaklaşmasıyla birlikte ev arayışı tekrardan gündeme geldi. İstanbul’da hangi bölgelerden öğrenciye uygun ev seçenekleri bulunabilir sorusunun yanıtı bu haberimizde yer alıyor.

Yoğun geçen bir dönemin eğitim döneminin ardından sömestr dönemi yaklaştı. Sömestr döneminin yaklaşmasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin kiralık ev arayışı tekrardan gündeme geldi. Öğrenciye kiralık ev arayışında olup Eylül ayında istediği evi bulamadığı için yurtta kalan ya da oturduğu evden memnun olmayan öğrenciler sömestr tatilinin yaklaşmasını fırsat bilerek ev aramaya başladı. Tek başına yaşayacak olan öğrenciler 1+0 ya da 1+1 dairelere talep gösterirken, 2 ya da daha fazla kişiyle birlikte yaşayacak olan öğrenciler ise 2+1 ya da 3+1 dairelere talep gösteriyor. Öğrenciye kiralık ev aramanın püf noktası okul güzergahına yakın semtleri seçmek ile başlıyor. Genellikle okula yakın semtlerde ev arayan üniversite öğrencileri, evlerinin sosyal ortamlara ve ulaşım imkanlarına yakın, fiber internet altyapısı gibi teknolojik olanaklara sahip olmasını tercih ediyor. Üniversite öğrencilerinin kiralık ev arayışının yoğunlaşacağı sömestr dönemi yaklaşırken uzmanlar öğrencilerin dikkat etmeleri gereken hususları açıkladı.

Öğrenciye kiralık ev ararken dikkat edilmesi gereken detaylar;

  • Ev sahibi ile kira kontratı yapılmalı,
  • Apartman aidatı net bir şekilde öğrenilmeli,
  • Çevresinde eczane, sağlık ocağı, market gibi seçenekleri olan evler tercih edilmeli,
  • İki ya da daha fazla kişiyle birlikte yaşanacaksa herkese bir oda düşmesine dikkat edilmeli,
  • Isınma kolaylığı açısından ara katlar tercih edilmeli,
  • Rutubetli evlerden uzak durulmalı,
  • Fiyatların bölge normallerini yansıtıp yansıtmadığına dikkat edilmeli ve
  • Yalıtım ve tesisat özelliklerine dikkat edilmeli

İstanbul’da Öğrenciye Kiralık Ev Ararken Öne Çıkan İlçeler

İstanbul öğrenci evleri kiralık seçeneklerini incelemeden önce hangi ilçelerin daha popüler olduğunu öğrenerek en uygun evi bulabilirsiniz. İstanbul’ bir kısmı devlet bir kısmı özel olmak üzere çok sayıda bulunuyor. Bu nedenle her yıl yüz binlerce öğrenci bu bölgeye taşınıyor. İstanbul, öğrenci nüfusunun yüksek oluşu dolayısıyla üniversite öğrencilerinin kiralık ev arayışının da en fazla olduğu iller arasında yer alıyor. Öğrencilerin yoğun bir şekilde tercih ettiği, Kadıköy, Pendik, Şişli, Avcılar, Üsküdar ilçeleri ulaşım olanakları ve sosyal imkanları sebebi ile İstanbul’da öğrencilerin gözdesi olan ilçeler arasında yer alıyor.

Ankara’da Öğrenciye Kiralık Ev Ararken Öne Çıkan İlçeler

Ankara’da öğrenciye kiralık ev ararken hangi ilçelerin okullara yakın olduğunu öğrenerek en doğru seçimi yapabilirsiniz. Ankara, Türkiye’nin başkenti olmasının yanı sıra ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi gibi önemli üniversitelere ev sahipliği yapmasından ötürü ülkemizde oldukça önemli bir yere sahip. Bu üniversiteler öğrencilerin tercihlerini Ankara’dan yana kullanmasını sağlıyor. Farklı şehirlerden Ankara’ya gelerek bu okullara kayıt yaptıran üniversite öğrencileri kiralık ev arayışına başlıyor. Sincan, Etimesgut, Keçiören, Pursaklar ve Gölbaşı ilçeleri ulaşım imkanları ve üniversitelere yakın oluşları dolayısıyla Ankara’da öğrencilerin gözdesi olan ilçeler arasında öne çıkıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın