TOKİ’den belediyelere 3 bin konut

TOKİ, İstanbul'a nefes aldıracak önemli bir projeyi hayata geçirecek. TOKİ, Kayaşehir bölgesinde yapımı devam eden yaklaşık 3 bin konutu, İstanbul'a kamusal alan kazandırmak için Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerine tahsis etmeye karar verdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan konunun detaylarını anlattı. Kayabaşı bölgesinde inşa ettikleri 3 bin konutun Mayıs'a kadar oturuma hazır hale getireceklerini anlatan Turan; “Bu konutları İstanbul'daki belediyelere tahsis ettik. Büyükşehir veya ilçe belediyelerinin yetki alanında bulunan kamusal alanları boşaltmak için bu kararı aldık” dedi. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerle ortak bir toplantı yaptıklarını belirten Turan, İstanbul'un sıkışmış bölgelerine nefes aldıracak bu projenin büyük ilgi gördüğünü aktardı.

Eski imar planlarında yeşil alan, okul, hastane veya park yeri olarak geçen ancak daha sonra üzerinde bina yapılan yerlerin tekrar kamusal alana dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Turan; “Belediyeler bizim tahsis ettiğimiz alanları kamulaştıracak. Tahsis ettiğimiz konutlardan belirlenen kontenjan kadar vatandaşı rızalarını da bizim tahsis ettiğimiz konutlara taşıyacak” dedi.

TOKİ'nin tahsis şartları neler?

Kayabaşındaki evleri belediyelere uygun şartlarda tahsis edeceklerinin de vurgulayan Turan, kamulaştırma için yeterli kaynağı olmayan belediyeler için bunun önemli bir fırsat olduğuna belirtti. Turan, şunları kaydetti: “Tahsis edeceğimiz evlerin parasını belediyelerden 10-15 yıllık vadelerle tahsil edeceğiz. Belediye ise uygun fiyatlarla bu evlere kendi rızasıyla taşınmak isteyen vatandaşlara satacak. Ve boşaltılan bu alanları kesinlikle imara açamayacak. Kamu alanı olarak donatılacak. Bu bizim birinci şartımızdır.”

Konuyla ilgili yaptıkları toplantıda hazır bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 'Bunların hepsini bize verin” teklifinde bulunduğunu anlatan Turan, büyükşehir belediyesinin dönüştürmesi gerekin çok yeri olduğuna işaret etti. Avrupa yakasındaki belediyelerin tümünü bunu duyurduklarını anlatan Turan, şöyle devam etti: “Parti farkı gözetmeden herkesi çağırdık. Protokolle vermek istiyoruz. 4-5 belediye ile görüşme halindeyiz. Bir belediye 500 daire istedi ancak bu rakam fazla. Bunu başaracak belediye başkanları var. Belediyelerin kaynak sorununu bu yöntemle halletmeye çalışıyoruz.”

100 bin sosyal konut ile hedefe yaklaşırız

Ergün Turan, TOKİ'nin konut hedefinde çıtayı yukarı çektiklerini vurguladı. Bu yıl 65 bin konut yapımını tamamlayacaklarını anlatan Turan, sektör içindeki paylarını yüzde 9'dan 11'e yükselttiklerine dikkat çekti. Turan, Türkiye'nin her tarafına konut yaptıklarını belirterek, her yıl 100 bin sosyal konut üretmeleri halinde 5-6 yılda Türkiye'nin bu segmentteki ihtiyacını karşılama hedefine yaklaşacaklarını dile getirdi. Turan, “Türkiye'nin de TOKİ'nin de bu potansiyeli var” açıklamalarını yaptı.

Attıkları bu adımla İstanbul'daki sosyal dönüşümü hızlandırmayı hedeflediklerini vurgulayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, belediyelere tahsis edecekleri 3 bin konutun piyasa değerinin yaklaşık 1 milyar liraya tekabül ettiğini belirtti. Bu daireleri satışa çıkarmaları halinde 100-150 bin arasında taleple karşılaşabileceklerini belirten Turan, şu değerlendirmede bulundu: “Bunları satışa çıkarsam kahraman olurum. Ama kente ve sosyal dönüşüme faydamız olsun istiyoruz. İstanbul'un nefes alması gerekiyor. Bu TOKİ'nin İstanbul'a yapacağı en önemli hizmetlerden biri olacaktır. Kilometrekarede 45 bin kişinin yaşadığı ilçeler var. Bazı bölgeler kilitlenmiş durumda. Zor bir iş fakat biz başarmak istiyoruz. Bunun için bu konutları dönüşüm amaçlı kullanmaya karar verdik.”
 
Kaynak: Yeni Şafak/ İbrahim Acar
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın