VAN’IN İLK ÇELİK OKULU AÇILDI

 

Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda çözüm olarak çelik yapı sistemlerini sunan Akşan Yapı, Van’ın ilk çelik okulunu 2 ayda tamamlayarak eğitim – öğretime hazır hale getirdi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın açılışını yaptığı okul şuanda Dağönü Köyü ve Yabalı mezrasından gelen 100 öğrenciye taşımalı eğitim veriyor. 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak inşa edilen, 320 öğrenci kapasiteli Yeşilsu Akşan Yapı İlköğretim Okulu, 8 derslikten oluşuyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay açılışta yaptığı konuşmasında, ‘Van Denizi’ kenarındaki Yeşilsu Köyü’nde böyle bir okulun açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Atalay sözlerine şöyle devam etti: “O üzücü olaydan sonra Türkiye'nin kalbi Van'da atıyor. Van, gelişmeleri her gün takip ettiğimiz, acıları, sevinçleri birlikte yaşadığımız bir bölge.” Atalay okulun mimarisini çok şık bulduğunu, çelikten inşa edildiği için de son derece memnun olduğunu söyledi. Van Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında şunları söyledi: "Hepimizin bildiği gibi birinci depremi 23 Ekim'de yaşamıştık. Bu okulu da 7 Şubat'ta teslim aldık. Bu şu anlama geliyor. Depremin 3 ayında bir okulu yaptık ve hizmete soktuk. Bu Türkiye'nin geldiği noktayı gösteriyor. Bu son derece önemli bir başarıdır. Daha önceki depremlerde 3 ayda şoktan çıkılamazken, biz depremin 3 ayında okulu bitirdik ve hizmete açtık.

" Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Çelik Yapı Sistemleri teşvik edilmeyi bekliyor”

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek bir süredir büyük bir heyecanla açılışını bekledikleri çelik okul ile ilgili şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binalar konusunda ilk günden bu yana çelik yapı sistemlerini çözüm olarak sunduk. Birçok şehrimiz birinci derece deprem kuşağında yer alıyor. Ülkemiz çelik yapı sistemiyle 1999’da Marmara depremleriyle birlikte tanıştı. Türkiye’nin bugün 20 milyon tonun üzerinde çelik hammadde kapasitesi var. Çelik yapı sektörü ülkemizde sadece teşvik edilmeyi bekliyor. 5 yıl içinde özellikle birinci derece deprem riski altındaki illerimizdeki yapıların yüzde 10’u çelikten inşa edilirse, ülkemizde güçlü yapıların kurulmasında iyi bir başlangıç olur.”

“Çelik kullanımı ABD ve Japonya’da yüzde 70 iken Türkiye’de yüzde 5 oranında”

Bugün yapılarda çelik kullanımı oranlarının;  Japonya ve A.B.D’ de yüzde 70, İngiltere’de yüzde 54, İskandinav ülkelerinde yüzde 40, Almanya ve Fransa’da ise 30’un üzerinde olduğunu belirten Melih Şimşek,  “Türkiye’de ise bu oran yüzde 5’tir. Bunun da ancak yüzde 1 kadarı konut yapılarına aittir, diğer bölümün endüstriyel yapılardan oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıEGE BOYU TEMELİ FEDON’LA ATTI
  Sonraki yazıBAKIRKÖY’E DE GÖZ KOYDU
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın