Hollandalı şirketin en büyük hissedarı Rönesans oldu

Şirketin en büyük hissedarı olan Rönesans, geri kalan miktar için de çağrı yapmayı planladığını duyurdu. Çağrı sürecinin, gerekli izinlerin alınmasının ardından 2015 Ekim ayında başlaması öngörülüyor. Şirketin tamamı için öngörülen değer ise 30 milyon Euro. İki projede büyük zararlar nedeniyle borçlarını geri ödeyemez hale gelen Ballast Nedam, kreditörlerinden ek finansman bulmaya çalışıyordu. Rönesans önceki gün hisseleri 1.65 Euro’dan kapanan Ballast Nedam için hisse başına 1.55 Euro ödeyecek.

Şirketler tarafından yapılan açıklamada, bu fiyatın Hollandalı şirketin satılma görüşmelerini başlattığı mayıs ayına kıyasla yüzde 29.2 primli olduğu vurgulandı. Bir dönem Amsterdam borsasının en tercih edilen hisselerinden biri olan Ballast Nedam, Hollanda inşaat piyasasının çöktüğü 2008’den bu yana ihalelere çok düşük teklif vermek zorunda kalıyordu. Şirketin hisseleri geçen yıldan bu yana yüzde 80 değer yitirdi.Yapılan açıklamada Rönesans İnşaat’ın satın almayı tamamladıktan sonra Ballast Nedam’a 30 milyon Euro sermaye desteği yapacağı belirtildi. Ballast Nedam’ın zararı yılın ilk altı ayında 10 milyon Euro’ya geriledi. Geçen yıl 45 milyon Euro zarar eden şirketin gelirleri ise 515 milyon Euro’dan 420 milyon Euro’ya indi. Ballast Nedam NV CEO’su Erik van der Noordaa, Rönesans İnşaat’la birleşmenin güçlü, stratejik bir ortaklık yaratacağını dile getirdi. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak da Şirketin mühendislik ve özel inşaat yöntemlerinde kanıtlanmış gücüne ve bunları uluslararası pazarlarda rekabetçi bir şekilde kullanma potansiyeline inandıklarını belirtti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıBu projede peşinat ödemesi teslimde yapılıyor
    Sonraki yazıBulvar İstanbul yüzde 1 peşinatla ev sahibi yapıyor
    1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.