KONUT FİYATLARI ZAM BASKISI ALTINDA

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışlarının konut maliyetlerini artırdığını belirten müteahhitler yılsonunda konut fiyatlarının zamlanabileceğini belirtiyor. 

Yılbaşından itibaren inşaat malzeme fiyatları sürekli artıyor. Dünya genelindeki emtia fiyatlarına bağlı olarak demir ve çimentoya gelen zamlar dolayısıyla müteahhitler sıkıntılı günler geçiriyor. Özellikle demir ve çimento fiyatlarındaki artışın yılsonunda konut fiyatlarını yukarı çekmesi bekleniyor.

Çimento ve demir başta olmak üzere inşaatta kullanılan çok sayıda malzemeye yüzde 50’ye varan oranlarda zam geldiğini belirten inşaat sektörü temsilcileri, ev fiyatlarının zam baskısı altında olduğunu dile getiriyor. 2011 yılı sonuna doğru konut fiyatlarında artış görüleceğini ifade eden Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, maliyetlerdeki artışı göz önünde bulundurmak zorunda olduklarını kaydetti. Yüzde 50’ye varan oranlarda maliyet artışının inşaat sektörünün önünü tıkadığını ifade eden Tellioğlu, maliyet artışının satış fiyatlarına yansıyacağını ifade etti. Tellioğlu, “Dünya genelinde emtia fiyatlarında artış var. Türkiye’deki inşaat malzemesi üreticileri de bunu fiyatlarına yansıtmaya başladı. Yılın son çeyreğinden itibaren bu, konuta da yansımaya başlar. Ancak şimdiden ne oranda yansıyacağını söylemek mümkün değil. Bu önümüzdeki günlerde emtia fiyatlarının izleyeceği seyir ile de ilgili olacak.” dedi. 

Müteahhitler, iç piyasada yaşanan demir ve çimento fiyatlarındaki sert artışı önlemek için ithalat kapısının açılması gerektiğini dile getiriyor. Müteahhitler, sıfır gümrükle inşaat malzemesi ithal edilmesinin pahalı malzeme fiyatlarını dengeleyebileceğini kaydetti. Emtia fiyatlarındaki artışa rağmen vatandaşın gelirinin aynı oranda artmadığını ifade eden Tellioğlu, “Buna karşın maliyetlerdeki artış ev fiyatlarını artıracağı için inşaat sektöründe önümüzdeki dönemde bir durgunluk yaşanabilir. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaattaki yavaşlama büyüme rakamlarına olumsuz yansıyabilir.” diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.